Rekuperacija ir gartraukis - kokį pasirinkti?

Rekuperacija ir gartraukis - kokį pasirinkti?
Publikuota 2022-04-27 Skaitė 9159

Rekuperacija ir gartraukis - kokį pasirinkti?

Dažnai iš klientų sulaukiame klausimo, ar namuose su įrengta rekuperacine vėdinimo sistema reikalingas ir gartraukis. Atrodytų, rekuperacinė vėdinimo sistema yra pajėgi pilnai užtikrinti oro cirkuliaciją ir kvapų surinkimą būste. Visgi, virtuvės gartraukis atlieka labai svarbią funkciją – surenka ne tik maisto gaminimo metu kylančius garus, bet ir plika akimi nematomus riebalus.

 

 

Kodėl reikalingas gartraukis?

Kone kiekvienų namų virtuvėje kasdien vyksta maisto gaminimo procesas. Jo metu kartu su garais susidaro ir nematomas, po patalpas pasklindantis riebalų sluoksnis, lemiantis ir nemalonius kvapus. Pagrindinė virtuvės gartraukio funkcija yra surinkti ne tik maisto gaminimo metu kylančius garus, nepageidaujamus kvapus, bet ir riebalus. Nenaudojant gartraukio, riebalų sluoksnis nusėstų vėdinimo sistemoje, kas ilgainiui lemtų jos užterštumą, o tuo pačiu ir efektyvumo sumažėjimą. Taigi, gartraukis užtikrina, kad kartu su ištraukiamu oru būtų pašalinti riebalai, o vėdinimo sistema išliktų švari ir negestų.

Neįrengus gartraukio, maisto gamybos metu padidinant vėdinimo sistemos veikimą, riebalų dalelės vistiek nusėda patalpoje ir patenka į sistemos dalis, kas ilgainiui lemia sistemos disbalansą. Maisto ruošos metu laikinas vėdinimo intensyvumo padidinimas iki maksimalaus režimo įmanomas kaip papildomas sprendimas, galintis iki maždaug 40% padidinti iš virtuvės zonos šalinamo oro kiekį.

Rekuperacinė vėdinimo sistema ir gartraukis yra būtinas tandemas kiekvienuose namuose. Gartraukių pasirinkimas rinkoje platus: ištraukiantys į laukią, ištraukiantys į rekuperatorių, recirkuliacinis gartraukis. Ne visų išvardintų tipų gartraukiai yra efektyvūs – tad kokį pasirinkti? Namams, kuriuose įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema, mes rekomenduojame pasirinkti recirkuliacinį gartraukį su anglies filtru. Toks gartraukis išvalo orą nuo riebalų dalelių, o vėdinimo sistema šalina užterštą orą su nemaloniais kvapais, kad šie nesklistų po namus.

 

 

Gartraukių tipai

Visi rinkoje randami gartraukiai iš esmės atlieka tą pačią ištraukimo funkciją, tačiau skiriasi jų veikimo principas. Gartraukių tipai:

  1. ištraukiantysis į lauką;
  2. ištraukiantysis į rekuperatorių;
  3. recirkuliacinis su anglies filtru.

 

Kodėl nėra rekomenduojamas ištraukiantysis į lauką ar į rekuperatorių gartraukis?

Ištraukiantysis į lauką gartraukis turi ne vieną trūkumą. Naujos statybos būstai yra sandarūs, o angos į lauką juose yra galimos tik tam numatytose vietose. Įrengiant ištraukiantį į lauką gartraukį skylė namo fasado sienoje yra išpjaunama tiesiai į lauką. Šis būdas nėra pakankamai sandarus, ko pasekoje gali susidaryti šalčio tiltai, o į vidų patekti kenksmingi lauko dūmai, dujos ir kiti produktai. Be to, gali būti sutrikdoma vėdinimo sistemos pusiausvyra, kai gartraukio ištraukiamo oro kiekis yra gerokai didesnis nei ištraukiamas vėdinimo sistemos, kas lemia ir didėjančius šilumos nuostolius.       `

Ištraukiantysis į rekuperatorių gartraukis taip pat nėra rekomenduojamas sprendimas, nepaisant to, jog dauguma rekuperatorių ir turi gartraukio funkciją. Logiška, kad maisto gaminimo metu susidarantys riebalai kaupiasi vėdinimo sistemos dalyse, labiausiai – ortakiuose. Ilgainiui gali užsiteršti tokio rekuperatoriaus dalys, pavyzdžiui, variklių sparnuotės, atsirasti nepageidaujamos vibracijos ar garsai. Ne mažiau svarbu ir skirtingi oro kiekiai: higieniškai švaraus oro apykaitai pakanka atitinkamai apie 120-180 m³/h namuose ir 60-150 m³/h butuose rekuperacinės vėdinimo sistemos oro kiekio. Dažniausiai gartraukio veikimas gerokai viršija 400 m³/h oro kiekį, tad ištraukiamas oro kiekis yra ženkliai didesnis nei to reikia higieniškai oro apytakai ir gali lemti sistemos disbalansą.

 

Recirkuliacinis gartraukis su anglies filtru - geriausias pasirinkimas

Recirkuliacinis gartraukis su anglies filtru yra geriausias pasirinkimas namuose, kuriuose įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema. Toks gartraukis išvalo orą nuo riebalų dalelių, o vėdinimo sistema šalina užterštą orą su nemaloniais kvapais, kad šie nesklistų po namus. Šis gartraukio tipas pasižymi didelių oro kiekių (400-800 m³/h) veikimu. Tokio galingumo visiškai pakanka pašalinti gaminimo garų sklindančius riebalus, kurie ir yra didžiausi kvapų šaltiniai. Taigi, pašalinus riebalus, ženkliai sumažėja ir nepageidaujami kvapai namuose. Dideliu recirkuliuojamo oro kiekiu ir su pakankamai didelio ploto fitru riebalai visiškai pašalinami iš oro, o vėdinimo sistemos komponentai išlieka švarūs ir sklandžiai veikiantys.

 

(Iliustracija www.tenko.lt)

 

Nekyla abejonių, kad rekuperacinė vėdinimo sistema ir gartraukis su kokybišku filtru yra būtinas tandemas kiekvienuose namuose. Tam, kad šis tandemas veiktų sklandžiai, rekomenduojame pasirinkti tinkamo tipo gartraukį, o jo veikimą suderinti su efektyviai suprojektuota ir subalansuota vėdinimo sistema. Tokia vėdinimo sistema užtikrina gaivų orą bei komfortišką mikroklimatą namuose. Švarus oras namuose lemia teigiamą gyventojų savijautą bei leidžia sutaupyti sumažinus šildymo išlaidas.

Dvejojate, kokį rekuperatorių ir vėdinimo sistemos medžiagas pasirinkti? Mes galime Jums padėti - tiesiog atsiųskite savo būsto planą ir gaukite nemokamą rekuperacinės vėdinimo sistemos pasiūlymą, vėdinimo sistemos planą bei profesionalias konsultacijas! 

Rašyk
Skambink